«

Kış Kamp Malzemeleri

Mevsime Uygun Çadır

Kampta çadırınız sığınağınızdır ve sizi kış sebebiyle doğacak soğuk ve diğer elementlerden korur. Soğuk ve şiddetli rüzgar, şiddetli yağışlar olabileceğinden 4 mevsim çadırınızın kış kampına uygun olması gerekmektedir. Husky, Naturehike, Ferrino gibi markalar oldukça kaliteli olup fiyatları diğer markalara göre biraz pahalı olduğunu belirtelim.

 

Uyku Tulumu

Kışın kamp yaparken emin olun isteyeceğiniz en son şey soğuk bir gecede kalitesiz bir uyku tulumunda uyanmak olacaktır. Bu yüzden kışın minimum -5 derece ısı yalıtımına sahip bir uyku tulumu almalısınız.  Bu tarz bir uyku tulumu sizi sabah iyi bir hisle uyandıracaktır.

Yalıtımlı Mat

Çadırın zeminine yerleştireceğiniz matınız sizinle zemin arasında bir tampon görevi görür, bu yüzden önemli bir etkiye sahiptir. Kışın kamp yaparken yalıtımı yüksek kaliteli bir mat almalıyız.

Kamp Çadır Sobalası

Gittiğiniz kamp alanı çok fazla soğuk ve taşıma imkanınız varsa kamp sobası kesinlikle sizin için çok verimli olacaktır. Kışın ateş yakmak oldukça zordur. Bu yüzden yemeklerinizi ve kendinizi ısıtmak için ufak ama işlevli kamp sobalarını tercih edebilirsiniz. Fakat kamp sobasını çadır içine kurmaktan kaçının.

Kamp Ocağı

Karda bir kamp ocağı kullanmak oldukça zordur. Çünkü kamp ocağımız altında bulunan karı sıcaklığından dolayı eritecek ve düzgün bir zemin oluşmayacaktır. Bu yüzden kamp ocağının altına düz bir zemin oluşturup o şekilde kamp ocağınızı kullanmalısınız.

Mutfak Malzemeleri

Kışın kamp yapan kişiler genellikle hazır konserve veya poşette olan yiyecekleri tüketiyorlar. Bu gibi durumlarda ekstradan tencere ve tava gibi ağır yük gerektirecek şeyleri taşımanıza gerek duymazsınız. Tek ihtiyacınız olan sıcak içeceğinizi içebilmek için bir kupa veya termos bardaktır. Kışın metal malzemelerden mümkün olduğunda uzak durup, ahşap malzemeleri tercih etmelisiniz.

Kafa Lambası

Kışın olmazsa olmazlardan biriside kafa lambasıdır. Kış soğuğunda elinizde bir el feneri tutmak hoş olmayacağını tahmin etmişsinizdir. Bu yüzden kafa lambaları kışın pratik ama etkili bir çözümdür. Soğuktan pilleriniz çabuk tükeneceği için birden fazla yedek pili yanınıza almayı unutmayın.

Kış Ceketi

Gece sıcaklık düştüğünde yanınızda olmasını isteyeceğiniz eşyalardan birisi olan ceket size ciddi bir yalıtım katmanı sağlayacaktır. Bütçeniz eğer yüksek ise Jack Wolfskin gibi markaları tercih edebilirsiniz.

Eldiven

Eldivenler kış kamplarının olmazsa olmazıdır. Su geçirmez bir eldiven kışın yapacağınız kampta size büyük konfor sağlayacaktır. Bu tarz eldivenler genellikle kalın oldukları için ince işlerimizde kullanmak hafif bir eldivende yanımızda bulundurmalıyız. Kışın çıplak ellerinizde soğuk bir metale dokunmak istemezsiniz diye tahmin ediyoruz.

Şapka

İyi, sıcak bir bere, özellikte kışın kampta sizi rahat ettirmek için önemlidir. Kış kamplarında aslında 2 tür bere yanımızda bulundururuz, gündüzleri yürüyüş yaparken hafif ve çok sıcak tutmayacak bir bere, gece ise kafamızı sıcak tutacak kaliteli bir bere.

Göz Koruması: Güneş Gözlüğü ve Gözlük

Kışın yanımızda olması gerekenler listesinde ‘’isteğe bağlı’’ olarak belirtmemize rağmen kesinlikle kış kampları için güneş gözlüğü gerekli olduğunu düşünüyoruz. Kar körlüğü (yani gözlerinizde güneş yanığı) özellikle yüksek irtifada büyük bir sorundur. Bulutlu ya da parçalı bulutlu günlerde bile, güneşin parlak kar yüzeyinden yansıması üzerine size zararı oldukça yoğundur.  Bu yüzden kaliteli bir güneş gözlüğü veya kar gözlüğü almalısınız.

Kar Botları veya Dağcılık Botları

Eğer ki kış kampınızı yoğun karlı bölgede yapmayı tercih ettiyseniz, seyahat ederken kar botu almanız size yokuş aşağı ve yukarı çıkarken zemine daha sağlam tutunmanızı sağlayıp, ayağınızı oldukça sıcak tutmaya yarayacaktır.

Sırt çantası veya kızak

Kışın yanımıza alacağımız yükümüz daha ağır ve fazla olacağından, yazın kullandığımızdan farklı olarak 50 ila 70 litrelik kaliteli sırt çantası ile eşyalarımızı taşımalıyız. Bunun yanında eğer ki arazi çok dik değilse yanınıza bir kızak getirerek eşyalarınızı kızağa yükleyip daha rahat bir şekilde kamp alanına ulaşabilirsiniz.

Baton

Seyahat ederken, kışın batonlar oldukça kullanışlıdır. Yürüyüş yaparken batonlar aktivite sırasında size destek sağlar ve düşme, kayma gibi tehlikelerden sizi korur.

Ekstralar

Yiyecek

Kışın yanınıza bolca yiyecek almalısınız. Kolay hazırlanan ve kolay tüketebileceğiniz yiyecekler, aperatifler ile beslenmenize önem göstermelisiniz. Kampın daha da uzayabileceğini düşünerek her zaman birkaç öğün fazladan getirmenizde fayda var.

Şu Şişesi

Kışın biten suyunuzu doldurmanın tek yolu eriyen kardır. Akarsular ve diğer su kütleleri donmuş olacağından sizi her gün idare edebilecek kadar bir şişeye kar doldurup eritip tüketmelisiniz. Kışın soğuktan su donabileceği için sıcak ortamda tutup kaliteli bir su şişesi tercih etmelisiniz.

İlk Yardım Kiti

Sırt çantanızda olmazsa olmazlardan biride ilk yardım çantasıdır. Her ihtimali düşünerek ilk yardım çantanızı en kolay ulaşabileceğiniz yerde bulundurmalısınız. Ülkemizde birçok marka hazır şekilde ilk yardım çantası satmaktadır.

Kürek

Kışın çadırınızı kuvvetli rüzgarlardan korumak için resimde görmüş olduğunuz gibi bir duvar örmek isteyebilirsiniz. Sırt çantanıza sığacak şekilde hafif ve kompakt bir kürek seçmek oldukça önemlidir. Kürek ile çadırınızın zeminini düzenleyebilir, çadır üzerinde biriken yüklü karları temizleyebilirsiniz.

Termos

İsteğe bağlı bir ürün olan termos aslında ağır olabileceğinden çok fazla tercih edilmese de, sabah uyandığınızda sıcak bir kahve veya sıcak bir çikolata kampınıza ayrı bir tat katacağından termosu da listemize ekledik.

Klasikleşmiş Malzemeler

 • Güneş kremi
 • Dudak kremi
 • Yüz maskesi
 • Tuvalet malzemeleri (diş fırçası, diş macunu, tuvalet kağıdı vb.)
 • El  Sabunu
 • Çakmak, su geçirmez kibrit
 • Yemek için metal olmayan kaşık ( bambu, plastik)
 • Pusula
 • Bıçak yada çok amaçlı alet
 • Düdük
 • Yastık
 • Buz baltası

Bir Cevap Yaz

Ankara Kamp Kafası Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *