«

Doğa bizi çağırıyor! Doğa ile kucaklaşmak, şehirden kaçmak ve zamanı unutmak için kamp yapmaya ne dersiniz? Daha önce hiç kamp yapmamış olabilirsiniz; belki de deneyimli bir kampçısınız. Hiç fark etmez, doğaya kavuşmak her zaman iyi gelir. Kamp yapmak konusunda temel soruları cevaplayıp, en iyi kamp noktalarını yazmaya başlayalım.

1. Kamp Kurmak İsteyenler İçin Olmazsa Olmazlar Nelerdir?

 

İsterseniz bir gece, isterseniz daha uzun zaman kamp kurun, bu olmazsa olmaz ihtiyaçlar söz konusu olduğunda hiç fark etmez. Temel kamp ihtiyaçları, kamp süresinden bağımsızdır. İhmal edilmemesi gereken kamp araç gereçleri şunlar:
* Çadır: Su geçirmeyen ve kampa dahil olan kişi sayısına göre seçilmiş bir çadır olmalı.
* Mat ya da şişme yatak: Çadırda uyurken sadece uyku tulumu yeterli olmaz. Hangi mevsimde olursanız olun, hem konfor hem de ısı için bir mat ya da şişme yatak edinin.
* Uyku tulumu: Yazları daha ince, kışları daha kalın. Olmazsa olmaz.
* Kamp sandalyesi: Sandalyeniz olmazsa ya hep yerde oturmak zorunda kalırsınız ya da yatmak. Oturmayı özlememek için bir sandalye ve dilerseniz de bir masa edinin.
* Kamp Ateşi: Yanınızda birden fazla çakmak, kibrit, mum ve benzerini bulundurun. Ateş, kampın temellerindendir.
* Aydınlatma: Çadıra asabileceğiniz bir lamba ve el feneri hayatınızı çok kolaylaştırır.
* Kesici aletler: Doğa her zaman kolay değildir. Konforlu bir çadır için küçük bir mıntıka temizliği ve yiyecek konusunda kesici alet ihtiyacınız olabilir.
* Su ve yiyecek: Kampta kalacağınız süreye göre hazır ve kolay yiyecekler ve su mutlaka yanınızda olsun.
* Mutfak malzemeleri: Tencere, bardak, çatal, kaşık, bıçak, tabak gibi temel mutfak gereçleri kamp hayatınızı kolaylaştıracaktır.
* İlk yardım kiti: Acil yaralanma ve hastalık durumları için doğru içeriğe sahip bir ilk yardım çantası da kamp hayatının temellerinden.

2. Kampa Giderken Nasıl Giyinmeli?

* Ayakkabı Seçimi: Doğa yürüyüşüne uygun, gideceğiniz yere göre su geçirmez ya da hızlı kuruyan bir çift ayakkabı ve yedek ayakkabılar olmazsa olmaz. Ayakkabılarınızın güçlü malzemeden ve ıslak zeminde kaymayacak modelerden olduğuna emin olun.
* Tişört Seçimi: Pamuklu kumaştan, hava alan, terletmeyen ve doğaya uygun kamp kıyafetleri arasından seçin.
* Polar ve Mont: Kış kampları için vazgeçilmez, yaz kampları için de tedbir için böyle bir kıyafet edinin. Akşamları sürpriz bir soğuk olabilir.
* Şapka: Kışları bereler, yazları da hasır şapkalar olmazsa olmaz.
* Şort, etek, pantolon: Gideceğiniz yere ve iklime göre bir seçim yapın. Kıyafetleriniz sizi sıkmaması, konforlu olması ve hızlı kurutan kumaştan olması çok önemli.
* Çorap: Yürüyüş konforu çok önemli, rahat, terletmeyen ve iklime uygun çoraplar seçin.

3. En İyi ve En Çok Tercih Edilen Kamp Rotaları Nereler?

* Yedigöller: Dört mevsim kamp yapma olanağı sunan, güvenli, temiz ve doğal bir cennet. Yedigöller’de, uzun bir doğa yürüyüşü yapabilir, muhteşem fotoğraflar çekebilir ve büyüleyici doğaya doyabilirsiniz.
* Salda Gölü: Salad Gölü, ülkemizin en büyük magnezyum göllerinden. Salda Gölü’ne yakın kamp alanlarını ve tesisleri değerlendirebilirsiniz. Kamp sabahı uyanıp, gölde yüzebilir, muhteşem fotoğraflar çekebilir ve muhteşem bir huzuru deneyimleyebilirsiniz.
* Olimpos: Olimpos, İstanbul’a çok yakın olmasa da, yolunuz düşerse kamp için değerlendirebileceğiniz güzel bir lokasyon. Olimpos’ta denize girebilir, çeşitli tesislerin imkanlarından faydalanabilir ve antik kentte turistik bir gezi yapabilirsiniz.
* Ayder Yaylası: Son yıllarda daha çok kamp tesisi imkanı sunan Ayder Yaylası’nda Karadeniz’in büyüleyici doğasına şahit olmanın tadını çıkarın. Ayder Yaylası’nda yöresel lezzetleri denemek, bolca fotoğraf çekmek ve uzun bir yürüyüş yapmak kampçılığın olmazsa olmazlarından.
* İğneada Longoz Ormanı: Longoz Ormanı’na hayran kalıp, bir kez daha kamp yapmak için İğneada’ya gideceğinize şimdiden eminiz. Şehre yakın, büyüleyici ve kamp için muhteşem bir rota.
* Kaz Dağları: Hem Ege havası, hem de yeşilin en güzellerinden birisi. Kaz Dağları’nda aldığınız her nefes size oksijenin yanı sıra bolca mutluluk ve huzur da verecek. Hadi, kamp malzemelerini toplamaya başlayın.

Bu yaz kamp keyfini doyasıya yaşamanızı dileriz. Doğanın verdiği mutluluk çok az şeyde var…

 

 

Bir Cevap Yaz

Ankara Kamp Kafası Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *